Laser emituje łagodną wiązkę promieni, która jest pochłonięta przez barwnik włosa (melaninę) i zamieniona w ciepło, które niszczy elementy włosa odpowiedzialne za jego wzrost, powodując trwałą utratę włosa i destrukcję mieszka.
Należy pamiętać, że nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i tylko one reagują na światło lasera. Pozostałe włosy są w fazie inwolucji i spoczynku. Po tym okresie część włosów znów wchodzi w aktywny etap wzrostu.
Przy zastosowaniu się do zaleceń nie stwierdzono jak dotąd żadnych niebezpiecznych efektów ubocznych. Każda skóra w sposób indywidualny reaguje jednak na przeprowadzany zabieg. Naturalnym objawem, pojawiającym się po jego wykonaniu może być obrzęk okołomieszkowy i/lub zaczerwienienie, zwykle krótkotrwałe. Ewentualne powikłania jak pęcherzyki, strupki, nadżerki, przebarwienia czy odbarwienia są sporadyczne, zwykle związane z nieprzestrzeganiem zasad przygotowania do zabiegu i postępowania po. Mają one charakter przejściowy, choć przebarwienia i odbarwienia u nielicznych osób mogą się utrzymywać.