Jesień to idealny czas na wykonanie zabiegów złuszczających. Dlaczego?
Przede wszystkim po lecie skóra wymaga rewitalizacji i zniwelowania negatywnego działania słońca. Często narzekamy na przesuszoną zmęczoną cerę, liczne przebarwienia, zmarszczki czy zwiększenie trądziku. Tutaj z pomocą przychodzą nam peelingi chemiczne. Czym są te zabiegi ? Peeling chemiczny ma za zadanie usunąć martwy naskórek poprzez nałożenie na powierzchnię skóry preparatu o różnym stężeniu, który zawiera substancje o działaniu silnie regenerującym lub złuszczających. Dzięki temu skóra jest odświeżona, oczyszczona, nawilżona. Kolejną przyczyną wskazująca, że warto jesienią wykonać serię tych zabiegów jest fakt, że substancje te często reagują w kontakcie ze światłem słonecznym mogąc spowodować niechciane efekty uboczne. Dlatego też w okresie gdy nasłonecznienie jest niewielkie ryzyko jest minimalne. Efekty jakie można osiągnąć po wykonaniu serii peelingów jest uzależnione od rodzaju kwasu użytego podczas zabiegu.
kwas mlekowy
Jest jednym z głównych składników NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Z tego względu wpływa on na nawilżenie i nawodnienie skóry, utrzymując prawidłowy poziom wilgoci w naskórku. Dzięki takiemu działaniu skóra jest miękka, gładka i promienna.
kwas mlekowy wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwstarzeniowe i pełni rolę regulatora pH.
kwas glikolowy
Spośród wszystkich kwasów AHA stosowanych w kosmetyce i dermatologii kwas glikolowy jest najbardziej popularny i najbardziej aktywny. Posiada najprostszą budowę oraz najmniejszą cząsteczkę, dlatego łatwo i głęboko wnika w skórę, dzięki czemu może działać intensywnie złuszczająco. Peeling ten również silnie pobudza procesy regeneracyjne w skórze właściwej oraz ma działanie silnie nawilżające, regenerujące i oczyszczające skórę (np. trądzikową).
kwas cytrynowy
Stosowany jest głównie do rozjaśniania przebarwień różnego pochodzenia.
kwas migdałowy
Ma ogromne właściwości przeciwbakteryjne oraz posiada dużą cząsteczkę dlatego też
tym, co odróżnia kwas migdałowy od innych peelingów jest posiadanie największych właściwości przeciwbakteryjnych, delikatność działania i powolność działania, dzięki czemu stanowi on substancję pewną i łatwą w aplikacji.
Kwas salicylowy
istotnymi zaletami kwasu salicylowego są jego właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Kwas, jako dobrze rozpuszczalny w tłuszczach, przenika przez warstwę sebum na skórze i wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych. Tam rozpoczyna swoją działalność bakteriobójczą i łagodzącą, usuwając nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń.
Kwas azelainowy
Ma niezwykle szerokie spektrum działania przy bardzo małej ilości przeciwwskazań.
Kwas azelainowy może być stosowany przez cały rok gdyż nie wykazuje działania fotouczulającego. Rekomendowany jest dla osób mających skórę wrażliwą i problematyczną, z trądzikiem, skłonną do rumienia, z tendencją do zapalenia mieszków włosowych oraz płytko unaczynioną.
Ważne jest aby wspomnieć, że wykorzystywane są też mieszanki kwasów które dzięki synergii działania dają efekty nieraz trudniejsze do osiągnięcia przy stosowaniu pojedynczej substancji.